cseppentő

59. Minden anyagot megköt a zeolit?

A metilénkéket erősen megköti a zeolit, a metilvöröset gyengébben, így az lemosható róla.

Anyagok: zeolit (pl. macskaalomból), metilénkék 1%-os (m/v) vizes oldata, metilvörös 1%-os (m/v) vizes oldata, szűrőpapír, desztillált víz.

Eszközök:4 db 100 cm3-es főzőpohár, 2 db üvegbot, vegyszereskanál, 2 db tölcsér, szűrőállvány és szűrőkarika 2 tölcsér számára, 2 db cseppentő.

Miben különböznek az olajok és zsírok?

A kísérlettel azt szemléltetjük, hogy a zsírok és olajok szerkezete különböző, ezért eltérő a reakciókészségük is brómmal vagy más halogénekkel szemben.

Anyagok: étolaj, libazsír (vagy kacsazsír), disznózsír, kálium-bromid, kálium-bromát, koncentrált kénsav.

Eszközök: 3 db 500 cm3-es Erlenmeyer-lombik dugóval, 3 db kémcső, digitális mérleg, 2 db vegyszereskanál, 2 db óraüveg, cseppentő, vízfürdő, óra.

Van-e réz a pénzérmékben?

Ammóniaoldatos vattával kimutatjuk a pénzérmék réztartalmát.

Anyagok: 25%-os (m/v) ammóniaoldat, etanol, pénzérme, vatta (vagy papírzsebkendő).

Eszközök: óraüveg, cseppentő.

A kísérlet végrehajtása: Tisztítsuk meg a pénzérmét etanolos vattával (zsírtalanítás), majd szárítsuk meg. Cseppentsünk egy másik vattadarabra (vagy papír zsebkendőre) kevés ammóniaoldatot, és dörzsöljük meg ezzel a megtisztított pénzérmét. Nézzük meg a vatta (papír zsebkendő) színét.

Üveglapok közt mézcsepp, mi lesz belőle?

A méz nehezen folyó tulajdonságát felhasználva hópehelyhez, ágas-bogas fához hasonló alakzatok rajzolása üveglapok közé helyezett mézzel.

Anyagok: méz.

Eszközök: 2 db üveglap, kés, esetleg írásvetítő, vegyszereskanál, cseppentő.

A kísérlet végrehajtása: Tegyünk egy üveglapra kis vegyszereskanálnyi mézet, majd egy másik üveglapot úgy szorítsunk a laphoz, hogy a méz vékony réteget képezve szétterüljön. Ezután késsel kicsit emeljük meg a felső üveglap sarkát, és figyeljük meg a változást.